Fátyol mögött-A goth szubkultúra
Mikor elkezdtem ennek a cikknek a megírását, az volt a legfőbb kérdésem, hogy mi újat lehet elmondani a dark, goth szubkultúráról. Hiszen a stílus majd negyven éve, az 1980-as évek elején indult az Egyesült Királyságból, a postpunk válfajaként, de hazánkban is régóta jelen van a new wave és az underground, a goth szubkultúra megjelenése pedig nagyjából a rendszerváltás idejére tehető.
Ez alatt a négy évtized alatt a média időről időre felkapja a goth témát, bár a szubkultúra zártsága miatt elég sok félreértés él az emberek fejében. A goth például egyáltalán nem kötődik konkrét vallási, vagy politikai meggyőződéshez, az, hogy a tagjai hogyan gondolkodnak, abszolút az egyéntől függ. Általánosságban elmondhatjuk, hogy a zord külső itt is érző szívet takar, hiszen nagyon sok művész van a tagjai közt, de szintén jellemző a mély gondolkodás, gazdag érzelemvilág. A divatban is visszaköszönnek a goth stílusjegyek, mint az erőteljes, füstös szemsmink, vérvörös ajkak, ruházatban pedig abszolút domináns a fekete szín, a nőiességet hangsúlyozó darabok, mint a fűző, anyaghasználatára pedig a szatén, a bársony és a csipke jellemző. A kiegészítőkre is nagy hangsúlyt fektetnek: ezüst ékszerek korlátlan mennyiségben, kesztyű, napernyő, legyező mind szerepel a goth hölgy ruhatárában. A goth urak sem panaszkodhatnak, a smink és ékszerek mellett, ha kedvük tartja, hordhatnak sétapálcát, zsabót, cilindert.
Ám ahhoz, hogy az ember sikeresen alakítsa az Éjkirálynőt, vagy épp királyt, szükséges egyfajta attitűd, mert annál rosszabb, mint amikor a ruha viseli a gazdáját nem nagyon történhet egy goth-tal.
A feltűnő külső egy nagy előnye, hogy a szubkultúra tagjai messziről felismerik egymást. Az összetartás, összetartozás amúgy is fontos ebben a relatíve kis létszámú közösségben, az pedig, hogy valaki nem vállalja teljes mértékben önmagát, azaz hétvégi goth, az egyik legnagyobb sértés.
Sajnos mostanra mindegyik, a magyar szubkultúrához köthető klub (Fekete Lyuk, Voodoo, Gyáripari Romantika) bezárt, de talán épp ennek köszönhető, hogy a napokban megrendezett Országos Gothic Találkozó nagy sikert aratott. Külföldön viszont nagy hagyományokkal rendelkező, több ezres tömeget vonzó fesztiválokat tartanak: Németországban minden évben májusban kerül megrendezésre Lipcsében a Wawe-Gotic-Treffen, augusztusban Hildesheimben a M’era Luna, Lengyelországban pedig júliusban a Caste Party Festival, de a szubkultúra tagjainak az USA-ban, Romániában, Csehországban, Finnországban, Portugáliában, Ukrajnában, Írországban, az Egyesült Királyságban és Franciaországban is tartanak fesztiválokat.
Végül pedig, hogy mi a goth üzenete? Legyen akár viktoriánus, steampunk, vagy new goth, a lényeg az, hogy ha engedjük, mindannyian egy varázslatos világ részei vagyunk.
Balláné Köteles Anna