Az Egri Road Beatles Múzeum
Az élőzenei koncerteknek rendszeresen otthon adó Sgt. Pepper’s Cafe & Bar Budapestben zajlott John Lennon, Paul McCartney és George Harrison első zenekara, a The Quarrymen első hazai koncertjéről szóló sajtótájékoztató. Az eseményt a 2019. május 12-én Egerben szintén fellépő The BlackBirds nyitotta meg egy Beatles dallal, ezt követően Peterdi Gábor, az Egri Road Beatles Múzeum egyik tulajdonosa elmondta, a múzeum negyedik születésnapját ünneplő hétvége fő attrakciójaként érkeznek a gombafejekkel anno együtt zenélő, máig aktív banda tagjai, hogy felidézzék a legendás zenekar tagjaival töltött közös időket. A múzeum egyik alapítójával Peterdi Gáborral beszélgettem a négy éves Egri Road Beatles Múzeumról és az Egerben fellépő THE QUARRYMEN május 12.-i koncertjéről.
Honnan jött az ötlet a múzeum alapítására?
1978 végén láttam az Egy nehéz nap éjszakája című filmet - akkor voltam kilenc éves, ami óriás hatással volt rám. Olyan korszak volt, amikor nehezen lehetett bármilyen Beatleshez kapcsolódó információhoz, képhez, zenéhez hozzájutni. A Beatles teljesen más világot mutatott nekünk, mint az itthoni, talán ezért is volt akkora hatással az akkori fiatalokra. Sokan ezért lettek zenészek például a Republic énekese is ezután alapította zenekarát. Többektől is hallottam hasonló történetet.
Rám úgy hatott, hogy elkezdtem gyűjtögetni Beatles relikviákat és egyben hozta az angol nyelv megismerésének szeretetét is - ezért lettem angol tanár. Elkezdtem gitározni, s a gázsit mindig a Beatlessel kapcsolatos dolgokra költöttem. Ahogy telt az idő, egyre többen kérdezték: Miért nem rendezel be egy múzeumot? - Tényleg nem rossz ötlet! - Most, hogy így mondjátok!
Egy évtizedig zenéltem, de aztán abbahagytam, mert megszülettek az ikrek és úgy gondoltam, hogy nekem az együttesnél a magánéletem fontosabb.
Aztán 40 körül eltöprengtem azon ,hogy itt ez a sok-sok doboz holmi, de így mi értelme van? Igazából az ötlet adta magát.
A múzeum bejárata. Fotó: programturizmus
Beszélne a másik két tulajdonosról?
Először Molnár Gáborral ismerkedtem meg, aki írt egy könyvet A halhatatlan Beatles címmel 1986 körül az édesapjával, aki egy elismert író volt. Ezután létrehoztak egy klubot is, a Halhatatlan Beatles Baráti Kört, s ennek lettem tagja 1987-ben - a barátságunk Gáborral azóta is tart, így ő lett a második tulajdonos.
A harmadik alapító tag a múzeum létrehozásában vállalt szerepet. Ő Micski Marianna, aki az anyagi hátterét biztosította a múzeumnak.
Hogy és mikor lett meg a pontos helyszín?
Öt évig hiába egyeztettem a városvezetéssel. Nehéz volt megértetni velük, hogy pontosan mi is ez, amire vállalkozunk és ez miért jó Egernek. Közben a helyi média egyfolytában érdeklődött arról, hogy állunk a múzeummal, és mivel semmi nem történt a világgazdasági válság miatt 2008-2009 körül, egy idő után én is úgy gondoltam, hogy én is jegelem a dolgot. Ebben az időben nem ment úgy a turizmus se, ezért úgy hittem, érdemes még várnunk pár évet. Ez úgy csapódott le az egri médiában, hogy lehet, hogy nem lesz semmi a múzeumból. Ekkor történt a Micski Mariannal való a sorsszerű találkozás, mivel erről a "nem lesz semmi ebből" szóló cikkről kapott egy e-mailt. Ő egy egri Hotel Korona egyik tulajdonosa, s a múzeum ötletéről addig nem is hallott. Szólt, hogy a szállodának van egy különálló, használaton kívüli épületrésze, nézzem meg, hátha megfelelne a célnak, mert akkor rendelkezésünkre bocsájtja.
Azonnal körbejártuk a helyet, és kiderült, hogy sokkal több van benne, mint amit ő gondolt. Mivel én is úgy láttam, hogy teljesen nekünk van kitalálva, hamarosan meg is egyeztünk.Szerencsére ő annyi fantáziát látott az ötletünkbe, hogy anyagiakkkal is beszállt az alapításba.Nekem lényeges volt, hogy Egerben legyen a múzeum, mivel odavalósi vagyok, de különben is az egyik legnépszerűbb magyar város.
Ez a múzeum végül is a Beatles szeretetéből, tiszteletéből építkezik, ezért nem egy üzleti vállalkozásként tekintünk rá. Szívem, lelkem benne van, nem pénzpumpát akartam létrehozni, hanem egy méltó múzeumot.
Honnan sikerült beszerezni a kiállított anyagokat?
A gyűjtemény a saját és Molnár Gábor anyagából állt össze. Besegített az is, hogy jókor voltam jó helyen, például amikor Paul McCartney kiadott egy új lemezt az oroszoknak a rendszerváltás környékén, akkor Debrecenbe jártam iskolába, ahol lehetett üzletelni az orosz katonákkal. Először levelezési kapcsolatokon keresztül próbálkoztam, majd az internet elindulásával a 90-es évek elején könnyebben megtaláltam a Beatlessel foglalkozó fórumokat.
Hogy vették fel az élő tagokkal a kapcsolatot?
Ringo Starral 2011-ben, amikor Budapesten járt, megkerestem a turnémenedzserét és egy olyan abszolút humoros szövegű e-mailt írtam Ringo számára, amire nem tudott nemet mondani, ezért visszaírt a menedzsere, hogy velünk mindenképpen találkozni akar. A The BlackBirds dobosával sikerült bejutni hozzá, és egy nagyon jó hangulatú beszélgetés jött létre - ez örök élmény marad számunkra.
Jelenleg is sokan járnak külföldről a múzeumba.
Van még másik hasonló múzeum a világon?
Természetesen Liverpoolban, ezenkívül van Buenos Aires-ben és Halléban egy-egy magángyűjtő jóvoltából. Németországban már többször jártunk, velük szoros a kapcsolatunk, és jóban is vagyunk a nyolcvanas évektől. Érdekes, hogy ezekben a városokban sosem játszott a Beatles, de valaki ugyanígy rákattant a témára valamikor, gyerekkorban vagy később.
Mit lehet tudni a múzeum méreteiről, a kiállított tárgyak mennyiségéről?
Amikor kinyitottunk négy évvel ezelőtt, már akkor tudtam, hogy mit hova teszek, minek hol lesz a helye. De folyamatosan rendeztük a múzeumot és mostanra zárult le ezeknek a tárolóknak a megtöltése. A gyűjtemény gazdagságát jól mutatja, hogy 450 m2-en lépésben kell haladni, mert szó szerint mindenhol talál valamit az ember. Nagyjából 2500 tárgy van kitéve, ezt talán még be lehet fogadni, de sok látogató többször is visszatér. Ez olyan, mint egy svédasztal, annyit csipeget az ember belőle amennyit szeret, és amennyi jólesik.
Fotó: infoPápa
Beszéljünk az egri Gárdonyi Géza Színházban tartandó koncertről. Hogy vették fel a The Quarrymen zenekar tagjaival a kapcsolatot?
Tavaly volt nálunk a Liverpool-i Beatles Story múzeum nagykövete. Neki is nagyon tetszett a hely és ő jóban van Rod Davissel az egyik gitárossal, s akkor megjegyezte, hogy ez olyan szintű múzeum, ahova érdemes lenne őket is meghívni. Számomra ez akkor még fantasztikumnak tűnt, hogy Lennon osztálytársai, haverjai eljönnek hozzánk Egerbe múzeumot nézni, zenélni. Ezután felvettem a kapcsolatot Roddal a gitárossal, aki azt válaszolta, hogy nagyon szívesen eljönnének, és egyébként is érdekli őket Magyarország. Annak idején abbahagyták a turnézást és családot alapítottak. Az 1990-es évek közepe óta kezdtek el újra zenélni, készítettek pár CD-t, azok jól fogytak, s gondolták, - miért ne kezdenék el újra, végül is ők a The Quarrymen. Úgy gondoltam, nem várok tovább a meghívásukkal, s mivel szívesen elvállalták így megegyeztünk és május 12.-én lesz a koncert. Gőzerővel készülnek, és alig várják, hogy megkóstolhassák milyen is lehet az Egri Bikavér.
Mesélne pár érdekes történetet az eddigi évekből?
Van egy pesti hét-nyolc éves kissrác, aki nagyon nagy rajongója a Beatles-nek, majdnem mindent tud róluk. Ez szinte csoda, hogy van ilyen kisgyerek. Volt egy holland, aki Pestről jött és áttetette a repülőjegyét, mert hallotta, hogy van egy múzeum Egerben. Annyira tetszett neki, hogy már szervezi a következő látogatást a barátaival. Volt egy nyíregyházi lemezlovas srác, aki nagy Beatles gyűjtő volt, ő már sajnos nagyon betegen érkezett, azt mondták hetei vannak hátra, és tényleg alig tudott járni, de itt húsz évet visszafiatalodott, tele lett energiával, s még hónapokig élt, olyan lelki erőt kapott ettől a múzeumtól. Jöttek zenészek, többek közt Márton András a KFT dobosa, Szikora Robi, de jöttek tagok a Neoton Familiából is. Bródy János nyitotta meg a múzeumot, de én még mindig várom a Szörényi Leventét, vele is jó lenne egy látogatást összehozni. Eddig már több mint kilencven országból látogattak el hozzánk, már a nyolcadik vendégkönyvnél tartunk, amibe majd mindenki írt bele valami szépet.
Garantáljuk, ha ellátogat Egerbe és eljön a múzeumba, akkor nagyon jól fogja érezni magát.
Bródy János a múzeumban. Fotó: beatlesmuzeum.hu
Egri Road Beatles Múzeum - Eger, Csiki Sándor utca 30.
Nyitvatartás: keddtől szombatig 10-töl este 6-ig, vasárnap 10-től 2-ig
Székely Ágota